Ολοήμερο σχολείο ενιαίου τύπου

Εκπαιδευτική Ρομποτική - Πρώτο εισαγωγικό μάθημα

Οι στόχοι του μαθήματος είναι η εισαγωγή των παιδιών στον κόσμο των αυτοματισμών: (1) γνωριμία με το σετ WeDo της Lego, του hub, των αισθητήρων & του κινητήρα, (2) γνωριμία με την εντολή "παίξε νότα" του Scratch και με την έννοια της μεταβλητής, (3) σύνδεση του αισθητήρα απόστασης πάνω στο hub, σύνδεση του hub σε θύρα USB του Η/Υ, θέα της τιμής του αισθητήρα στο σκηνικό του Scratch & χρήση της μεταβαλλόμενης τιμής της απόστασης στο παίξιμο νότας, (4) απλή κατασκευή με τουβλάκια Lego και συγγραφή σεναρίου Scratch κάνοντας πρώτα απλή ενεργοποίηση του κινητήρα & κατόπιν χρησιμοποιόντας τη μεταβαλλόμενη τιμή του αισθητήρα απόστασης στην ισχύ του κινητήρα.

Οπτικοακουστικό υλικό και οδηγίες:
  1. Το σετ WeDo της Lego.
  2. Η εντολή "παίξε νότα" του Scratch & η έννοια της μεταβλητής.
  3. Σύνδεση του hub, του αισθητήρα απόστασης, θέα της τιμής του αισθητήρα στο Scratch & η χρήση της μεταβαλλόμενης τιμής της στην εντολή "παίξε νότα".
    Δείτε το βίντεο:

4.
  5. Απλή κατασκευή & σενάριο Scratch με χρήση του αισθητήρα απόστασης & του κινητήρα.
    Δείτε το βίντεο:

Τελευταία ενημέρωση: 11-9-2016, 22:00