Ολοήμερο σχολείο διευρυμένου ωραρίου

Αθλητικό πρόγραμμα: το περιστέρι του ΡΕΚΟΡ ΓΚΙΝΕΣ!

Στις 11 Απριλίου 2014, ημέρα Παρασκευή, οι μαθητές των τμημάτων ΣΤ'1 & ΣΤ'2 του σχολείου μας συμμετείχαν στην κατασκευή του «Μεγαλύτερου Περιστεριού» φτιαγμένου από αναρίθμητα χάρτινα καραβάκια και έλαβε χώρα στο Παναθηναϊκό (Καλλιμάρμαρο) Στάδιο.
        Το πρόγραμμα ήταν οργανωμένο υπό την αιγίδα της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, του ΣΕΓΑΣ, με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας. Είχε στόχο (τον οποίο και πέτυχε) να καταχωρήσει την προσπάθεια των μαθητών στο περίφημο βιβλίο των «Ρεκόρ Γκίνες».
        Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι: Γιάννης Μαυρέας, γυμναστής της ΣΤ' τάξης, Γιώργος Γεωργόπουλος, δάσκαλος του ΣΤ'1 και Αριστείδης Παππάς, δάσκαλος του ΣΤ'2.
        Στην όλη διοργάνωση συμμετείχαν παλαιοί & νέοι ολυμπιονίκες από τον αθλητικό χώρο αλλά και προσωπικότητες από τον πολιτικό & καλλιτεχνικό χώρο. Ενδεικτικά αναφέρουμε, το ζεύγος του τέως Βασιλιά Κωνσταντίνου, την κ. Μαριάνα Βαρδινογιάννη, τον υπουργό Παιδείας κ. Αρβανιτόπουλο, τον πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ κ. Παναγόπουλο και την ολυμπιονίκη μαραθωνοδρόμο κ. Μαρία Πολύζου.
        Από το πρόγραμμα, επιλέξτε τις φωτογραφίες που βλέπετε παρακάτω για να τις μεγεθύνετε.

Γιάννης Μαυρέας, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11)

Τελευταία ενημέρωση: 29-4-2014, 19:52